Zobacz:

Alkoholizm
Przemoc
Współuzależnienia
Narkomania
Dzielnicowy Zespół
     Rozwiązywania
     Problemów
     Alkoholowych

Świetlice
     Mokotowskiego
     Ośrodka

Wasze Pytania
Kontakt e-mailowy
:: menu ::

Przemoc ...

     W Mokotowskim Ośrodku Przeciwdziałania Uzależnieniom prócz świetlicy socjoterapeutycznej jest grupa wsparcia dla ofiar przemocy domowej. Klientkami grupy są głównie kobiety zgłaszające się po pomoc do policji, prokuratury, a także podopieczne Ośrodków Pomocy Społecznej i pacjentki Rejonowych Poradni Zdrowia. Uczestnikami mogą być również mężczyźni, którzy świetnie funkcjonują na zewnątrz, zajmują nawet ważne stanowiska, ale we własnych domach bywają bezradni, zastraszeni i wstydzą się o tym mówić. Osoby te niekiedy przez wiele lat żyły w swoich domach z paraliżującym lękiem przed biciem, upokarzaniem, z obawą o zdrowie albo i życie własne i własnych niepełnoletnich dzieci.

     W grupie wsparcia ludzie ci krok po kroku wychodzą z izolacji i odzyskują poczucie bezpieczeństwa. Mogą nareszcie pozbyć się poczucia wstydu, żalu i niższości. Odczuwają wzrost siły i odwagi do otwartego i zdecydowanego przeciwstawiania się przemocy, koncentrują się na sobie, na swojej zmianie wewnętrznej, a nie na zmianie partnera. Uczą się ufać sobie i brać odpowiedzialność za siebie. Zaczynają czuć się wolni i zdolni do podejmowania decyzji ważnych dla nich i ich dzieci. Rozpoznają mity i stereotypy dotyczące roli kobiety czy mężczyzny w domu, które uniemożliwiały im w zdrowy sposób wyrażanie swoich potrzeb i przekonań, budowanie właściwie rozumianego partnerstwa opartego na okazywaniu wzajemnego szacunku, również w stosunku do własnych dzieci.

     Otrzymane na spotkaniach grupy rzetelne informacje - nie tylko w szerokim zakresie psychoedukacyjnym, ale także w aspekcie prawnym - stanowią konkretną pomoc. Osoby uczestniczące w grupie wsparcia skuteczniej wykorzystują wszelkie informacje z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego i karnego. Ogromną rolę spełniają zapraszani na spotkania policjanci - dzielnicowi głównie z tych rejonów, z których najwięcej osób potrzebuje pomocy. Obie strony, czując wzajemne zrozumienie, w pełni mogą wybrać optymalną strategię postępowania. Zarządzenie nr 21 Komendanta Głównego Policji w sprawie sposobu przeprowadzania interwencji domowej wobec przemocy w rodzinie pod nazwą "Niebieskie Karty" jest nie tylko humanitarną, ale i przyjazną formą podnoszenia osobistej siły w zdobywaniu nowych umiejętności lub większej samodzielności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych.

   menu \ Przemoc ...

Copyright © 2004 by Rafał Roksela