BIURO TURYSTYCZNE tel/fax:(22) 633-45-81  

 

ZIELONA WARSZAWA

 

Wśród europejskich metropolii - Warszawa jest jedną z najbardziej "zielonych". Niemal ¼ obszaru miasta stanowią parki, skwery i ogrody. Uzupełnieniem historycznych parków, będących oprawą królewskich i magnackich rezydencji, takich jak Ogród Saski, Łazienki czy Wilanów, są inne założenia, których przykładem może być nowoczesny ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej lub Pole Mokotowskie stanowiące enklawę zieleni na styku kilku dzielnic.

W Warszawie jest kilkanaście rezerwatów przyrody oraz dwa ogrody botaniczne. Jest to także jedno z niewielu miast na świecie, które może poszczycić się lasami rosnącymi w granicach miasta! Kampinoski Park Narodowy jest uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery.

Warszawa, będąc wielkomiejską aglomeracją, jest jednocześnie azylem dla wielu gatunków zwierząt. Ich najliczniejszą grupę stanowią dzikie ptaki. I choć znajdują schronienie głównie nad zielonym brzegiem Wisły, ich wyjątkowym symbolem może być para sokołów wędrownych, obserwująca miasto z gniazda na szczycie Pałacu Kultury i Nauki.

 

Zapraszamy zatem do poznania Zielonej Warszawy.

 

Uwaga! Wycieczka trwa ok.6 godzin. Zobaczenie wszystkich miejsc, które zostały przedstawione poniżej - jest oczywiście niemożliwe ze względów czasowych. Państwo określacie swoje preferencje - my zajmujemy się organizacją. Oto nasze propozycje:

 

Trasa nr. 1    Park Wilanowski

Powstał w II połowie XVII wieku i stanowi integralną część założenia pałacowo-ogrodowego w Wilanowie. Obecny widok parku zawdzięczamy rekonstrukcji z lat 50. XX wieku. Dwupoziomowy ogród (zajmujący powierzchnię ok.45 ha ) przedzielony jest ceglanym murem i połączony schodkami usytuowanymi na głównej osi pałacu. Łączy zróżnicowane stylowo części: ogród barokowy, neorenesansowy ogródek różany, angielski ogród krajobrazowy oraz park krajobrazowy angielsko-chiński. Częścią ogrodu jest również jezioro Wilanowskie.

 

ŚWIADCZENIA FAKULTATYWNE  do trasy nr 1 - propozycje do wyboru Klienta

 

Pałac w Wilanowie. Jeden z najcenniejszych zabytków polskiego baroku. Dawna królewska, a potem magnacka rezydencja. Jego wyjątkową wartość stanowią oryginalna architektura oraz bogate zdobienie elewacji. Należy do nielicznych warszawskich zabytków, które w niezmienionej postaci przetrwały okres II wojny światowej. Zwiedzanie zabytkowych wnętrz.

 

Muzeum Plakatu. Znajduje się na terenie dawnej pałacowej ujeżdżalni. Posiada jedną z największych kolekcji plakatu artystycznego na świecie, liczącą ponad 55 tysięcy tytułów. Zbiór plakatu polskiego z lat 1892-2002 zawiera ok. 30 tysięcy tytułów. Kolekcja plakatu obcego uznawana jest za jedną z lepszych kolekcji plakatu artystycznego.

 

Świątynia Opatrzności Bożej. Idea budowy liczy ponad 200 lat. Monumentalny gmach, zbudowany na planie krzyża, z kopułą pośrodku - w dalszym ciągu jest w stanie budowy. Nie mniej zobaczenie tego, co dotychczas zbudowano - robi wrażenie. Dolny kościół jest już gotowy. W trakcie organizacji jest Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W krypcie Panteonu Wielkich Polaków mieści się symboliczny grobowiec Jana Pawła II (stanowiący kopię tego z Bazyliki św. Piotra). Zostali tu również pochowani ksiądz Jan Twardowski, Krzysztof Skubiszewski czy Ryszard Kaczorowski.

 

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie. Zajmujący powierzchnię ok.40 ha ogród udostępniony jest dla zwiedzających przez cały rok. Prezentowane rośliny podzielone są na następujące kategorie: arboretum (czyli kolekcja drzew i krzewów) oraz kolekcje flory polskiej, roślin ozdobnych (byliny, róże, irysy) oraz kolekcję roślin użytkowych (rośliny sadownicze, lecznicze i warzywa). Niekwestionowaną atrakcją są ogromne szklarnie z kolekcją roślin tropikalnych i subtropikalnych. Czujemy się tutaj jak w środku prawdziwego tropikalnego lasu. Ogółem ogród prezentuje ponad 7500 gatunków roślin.

 

Trasa nr. 2    Łazienki Królewskie

Największy i najpiękniejszy park Warszawy, a także jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Europie. Powstawał w latach 1774/1784 z inicjatywy króla St. Augusta Poniatowskiego. Zajmuje powierzchnię 76 ha. Łączy w sobie elementy regularnego ogrodu francuskiego z krajobrazowym parkiem angielskim. Znajduje się tu jeden z symboli Warszawy - Pomnik Fryderyka Chopina, u stóp którego w letnie weekendy, od maja do września, odbywają się koncerty "na żywo" muzyki wielkiego kompozytora. Na terenie parku znajduje się wiele zabytkowych budowli, które zobaczymy w czasie naszego wspólnego spaceru, np. Teatr na Wyspie, Wodozbiór, Świątynię Diany czy Starą i Nową Kordegardę. Niektóre obiekty służą dziś jako obiekty kulturalne i są udostępnione do zwiedzania.

 

Oto propozycje wstępów - wybór zależy od Państwa:

 

Pałac na Wyspie

Dawna letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To tu król zapraszał na słynne obiady czwartkowe. Perełka polskiej architektury. Najważniejszy budynek na terenie parku. Pałac, choć zniszczony, przetrwał II wojnę światową. Wnętrza zachwycają subtelnym pięknem.

Pałac Myślewicki

Dawna siedziba księcia Józefa Poniatowskiego, potem kwatera carskich generałów, w końcu "apartamentowiec" przeznaczony na cele państwowe. Wczesno klasycystyczna budowla, która cudem ocalała z pożogi wojennej zachowując oryginalny kształt i elewację oraz oryginalny wystrój wnętrza.

Biały Dom

Ma kształt idealnie symetrycznej willi na planie kwadratu. Nie uległ zniszczeniu podczas ostatniej wojny. Zachowały się unikalne wnętrza z malowidłami groteskowymi, oryginalnymi tapetami chińskimi z II poł. XVIII wieku, a w Sypialni stoi autentyczne łoże króla.

Stara Pomarańczarnia oraz Teatr Dworski

W pawilonie służącym niegdyś do zimowania donicowych roślin cytrusowych - mieści się obecnie galeria rzeźby. Natomiast we wschodnim skrzydle znajduje się wspaniałe wnętrze, zaliczane do nielicznych na świecie przykładów autentycznego teatru dworskiego. Wnętrze wykonane jest z drewna, a widownia, złożona z parteru i lóż, ma przepiękną dekorację malarską.

Koszary Kantonistów - Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

W dawnej siedzibie kawalerii - obecnie mieści się tu Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Ciekawe zestawienie tematyki jeździectwa i łowiectwa sprawia, iż Muzeum jest unikatem na skalę europejską. Popularyzuje wiedzę z tematyki przyrodniczej, łowieckiej, hipologicznej oraz historycznej. Eksponaty prezentowane są na czterech wystawach stałych: „Polski salon myśliwski z przełomu XIX i XX w.”, „W polu i w kniei”, „Oko w oko” oraz „Powozownia". Sposób prezentacji zachwyci zwłaszcza dzieci. Bardzo polecamy i zachęcamy do jego obejrzenia.

Świątynia Egipska - Muzeum Harcerstwa

Z dawnej romantycznej budowli parkowej do naszych czasów przetrwała tylko jej część. Obecnie mieści się tu Muzeum Harcerstwa Muzeum prezentuje eksponaty związane z historią harcerstwa polskiego i skautingu, m.in.: odznaczenia, krzyże harcerskie, plakietki, sztandary, proporce okolicznościowe, odznaki pamiątkowe i organizacyjne, mundury, sprzęt i poczty harcerskie, broń białą, fotografie, kroniki i wiele innych.

Podchorążówka - Muzeum Wychodźstwa Polskiego

Dawna kuchnia dworska, potem budynek Szkoły Podchorążych Piechoty. To tu właśnie Piotr Wysocki wezwał podchorążych do broni, rozpoczynając powstanie listopadowe. Obecnie mieści się  tu  Muzeum Wychodźstwa Polskiego. Muzeum upowszechnia wiedzę na temat polskiej emigracji - poprzez wystawy dotyczące zarówno samego zjawiska wychodźstwa Polaków w różne strony świata, jak też prezentację sylwetek wybitnych emigrantów. Muzeum posiada m.in. zbiory różnorodnych dzieł sztuki z kolekcji I.J.Paderewskiego.

 

Ogród Botaniczny UW.

Położony w bezpośrednim sąsiedztwie Łazienek jest namiastką dzikiej przyrody w centrum wielkiego miasta. Ten jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Polsce, liczący ponad 200 lat - jest udostępniony do zwiedzania od kwietnia do końca października. Znajdziemy tu odmiany zarówno roślin dziko rosnących jak i tych stricte uprawnych. Słynna jest zwłaszcza przepiękna kolekcja róż czy też kolekcje pnączy, roślin leczniczych i użytkowych. Każdego roku w lipcu w ogrodzie odbywa się Festiwal Róż – plenerowa impreza rodzinna, w czasie której prezentowane są najnowsze licencjonowane odmiany róż oraz innych kwiatów.

 

Trasa nr. 3    Las Bielański i Puszcza Kampinoska

Las Bielański to fragment prastarej Puszczy Mazowieckiej. W XIX i XX wieku było to miejsce rozrywki mieszkańców. W niedziele i święta las tłumnie odwiedzali warszawiacy. Do ich dyspozycji były karuzele, huśtawki oraz strzelnice. Po drugiej wojnie światowej tradycje kontynuowane były przez powołany w 1950 roku Park Kultury. Place zabaw zniknęły, kiedy w 1973 roku teren ten uznano za rezerwat krajobrazowy. Obecnie ma on powierzchnię ok.152 ha i tarasami schodzi ku Wiśle. Wyznaczono ścieżki spacerowe i trasy rowerowe. Asfaltową jezdnią (która do 1951 roku była północną granicą Warszawy) dojedziemy w głąb lasu do zabudowań dawnego klasztoru Kamedułów. Zobaczymy tu m.in. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z XVII wieku  - uważany za perłę architektury baroku i najcenniejszy zabytek tej części miasta. W podziemiach kościoła działa studencka piwnica artystyczna, która sąsiaduje z katakumbami, w których spoczywają kameduli. Przy zewnętrznej ścianie kościoła znajduje się grób Stanisława Staszica (wybitnego uczonego i działacza politycznego) zaś z tarasu widokowego roztacza się piękny widok na Wisłę.

 

Obok kościoła zobaczymy otoczony murem erem, czyli kamedulski klasztor, z 13 małymi domkami, w których żyli mnisi do początku XX w.  Z kościołem i domkami kamedułów sąsiaduje kompleks budynków Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz współczesny budynek Domu Rekolekcyjno-Reformacyjnego.

 

Po przejechaniu ok.20 km - dojedziemy na skraj Puszczy Kampinoskiej.

 

Kampinoski Park Narodowy utworzony został w 1959 roku. Jest drugim co do wielkości w Polsce i jedynym parkiem narodowym w Europie położonym bezpośrednio w sąsiedztwie stolicy państwa. Powołano go w celu w celu ochrony najlepiej zachowanych w Europie zespołów wydm śródlądowych, naturalnych zbiorowisk leśnych i bagiennych. Na terenie parku żyje ponad pięć tysięcy gatunków zwierząt. Z powodu swej różnorodności biologicznej obszar KPN został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery, a przez Parlament Europejski za ostoję ptaków o randze europejskiej. Lasy KPN były świadkiem wielu wydarzeń historycznych, o których przypominają liczne miejsca pamięci narodowej.

 

Nasz spacer rozpoczniemy od cmentarza-mauzoleum w Palmirach z grobami 2115 ofiar potajemnych egzekucji dokonywanych przez hitlerowców w Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-41i innych podwarszawskich lasach do 1943 r. Spoczywają tu wybitni działacze polityczni i społeczni, naukowcy i intelektualiści, sportowcy, twórcy kultury, męczennicy za wiarę, m.in. marszałek sejmu Maciej Rataj, wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski, olimpijczyk Janusz Kusociński, błogosławiony  ks. Zygmunt Sajna i wielu, wielu innych.

Zwiedzimy również Muzeum Walki i Męczeństwa. Muzeum na miarę XXI wieku jest pięknie wkomponowanej w otaczającą go zieleń. Gromadzi pamiątki po ofiarach oraz niemiecką dokumentację. Przez szklaną taflę rozciąga się widok na cmentarz. Budynek częściowo obłożony jest blachą , w której wywiercono otwory przypominające ślady po kulach.

Po obejrzeniu mauzoleum- zaprosimy Państwa na ok. 2 km spacer do wsi Pociecha (w razie niepogody lub zmęczenia - możemy również podjechać autokarem). Zobaczymy tu tzw. Krzyż "Jerzyków" upamiętniający ciężkie walki toczone wokół Pociechy na przełomie sierpnia i września 1944 r. przez Powstańcze Oddziały Specjalne "Jerzyki" pod dowództwem por. Jerzego Strzałkowskiego "Jerzego".

 

 

 

 

 

 

POWRÓT