BIURO TURYSTYCZNE tel/fax:(22) 633-45-81  

 

WARSZAWA WALCZĄCA

 

Historia nie oszczędzała Warszawy. Znajdziemy tu wiele przykładów bohaterskiej walki na przestrzeni dziejów. Jednak Warszawa walcząca to przede wszystkim dramatyczne doświadczenia II wojny światowej. Dużo, bardzo dużo - o wiele za dużo - jest w naszym mieście miejsc upamiętniających tamte tragiczne czasy i wydarzenia, tzn.:

  • bombardowanie miasta, bohaterska obrona, kapitulacja we wrześniu 1939 roku postać "Warszawiaka Stulecia" - Stefana Starzyńskiego - legendarnego prezydenta Warszawy w latach 1934-1939 - komisarza cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy.
  • okupacyjna rzeczywistość, tzn. publiczne egzekucje, łapanki, prześladowania, miejsca kaźni.
  • akcje dywersyjne i sabotażowe wojskowych struktur Polski Podziemnej.
  • działalność konspiracyjna cywilnych struktur Polski Podziemnej.
  • zbrojne powstanie w getcie warszawskim.
  • nie mający sobie równych w historii czyn zbrojny - Powstanie Warszawskie wysiedlenie ludności cywilnej i planowa akcja "zrównania Warszawy z ziemią" przeprowadzona przez oddziały wojsk niemieckich na osobisty rozkaz A.Hitlera.

 

Trasa STANDARDOWA -  Miasto nieujarzmione

 

Historia Warszawy z lat 1939-1944 "w pigułce". Omówimy to co najważniejsze, najbardziej spektakularne. Z jednej strony będzie to obraz miasta dręczonego i umęczonego, skazanego przez okupanta na zagładę, miasta tracącego ponad  800 tysięcy swoich mieszkańców, miasta barbarzyńsko zburzonego w ponad 80% zabudowy. Z drugiej zaś strony będzie to obraz miasta, które pomimo tak tragicznych doświadczeń nigdy do końca się nie poddało.

 

W czasie naszej wędrówki po warszawskich ulicach i placach, m.in:

  • odnajdziemy pamiątkowe tablice oraz opowiemy o wydarzeniach z nimi związanych,
  • pokażemy najbardziej spektakularne miejsca tamtych lat i opowiemy ich historię,
  • zobaczymy i omówimy tematyczne pomniki,
  • zwiedzimy wybrane muzea,
  • oddamy hołd przy mogiłach tych, którzy polegli lub zostali zamordowani.

 Trasy TEMATYCZNE

Dla tych z Państwa, którzy chcieliby poznać bliżej historię Warszawy Walczącej - mamy propozycję następujących tras tematycznych:

  • Trasa nr 1: Wrzesień 1939 i lata okupacji w Warszawie - martyrologia ludności.
  • Trasa nr 2:  Warszawskie Getto: martyrologia ludności żydowskiej – planowa zagłada - heroiczny zryw powstańczy.
  • Trasa nr 3: Szlakiem bohaterów "Kamieni na szaniec".
  • Trasa nr 4: Szlakiem Powstania Warszawskiego.

ŚWIADCZENIA FAKULTATYWNE - propozycje do wyboru Klienta

Mauzoleum Walki i Męczeństwa

Mauzoleum - miejsce pamięci narodowej mieści się w podziemiach obecnego budynku Ministerstwa Edukacji Narodowej. W okresie okupacji w latach 1939-1944 była tu siedziba niemieckiej policji politycznej - gestapo. W podziemiach budynku znajdowało się więzienie śledcze, gdzie torturowano zatrzymanych, a podczas powstania dokonywano masowych egzekucji Polaków. Po zakończeniu wojny byli więźniowie i mieszkańcy Warszawy traktowali to miejsce jak cmentarz - paląc tu znicze i składając kwiaty. Zobaczyć tu można cele zbiorowe, zwane potocznie "tramwajami", korytarze, cele, izolatki oraz pokój dyżurnego gestapowca. Największe wrażenie robią tu ściany, framugi okien czy podłogi - pokryte oryginalnymi napisami i tekstami wykonanymi przez katowanych tam ludzi.

 

Muzeum Więzienia Pawiak

Pawiak to dawne więzienie śledcze powstałe jeszcze za czasów carskich. W latach 1939-1944 było jednym z głównych więzień Gestapo. Na Pawiaku osadzano osoby zatrzymane w łapankach, członków ruchu oporu i więźniów politycznych. Pawiak był miejscem masowych zbrodni - ogółem rozstrzelano tutaj około 37 tysięcy więźniów, a około 60 tysięcy wysłano stąd do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty. Zobaczymy tu, m.in. zrekonstruowany niemal w całości korytarz więzienny oddziału VII oraz wiernie odtworzone cele, min. cela kwarantanny i cela śmierci. Uzupełnienie wystawy stanowi duży wybór ikonografii, prasy, wydawnictw konspiracyjnych, dokumentów, plakatów, obwieszczeń władz okupacyjnych, map i szkiców oraz powstałych w więzieniu pamiątek, wierszy i rysunków. Przed Muzeum ustawiono pomnik Drzewa Pawiackiego - kopię słynnego wiązu, na którym rodziny ofiar od 1945 roku umieszczały tabliczki epitafijne.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum, mieszczące się w budynku zabytkowej elektrowni tramwajowej, zostało otwarte w  60 rocznicę wybuchu walk o Warszawę. Jest wyrazem hołdu dla warszawiaków, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia (muzeum jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce) nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL.Za pomocą obrazów i dźwięków przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy. Na terenie Muzeum znajduje się tzw. Park Wolności z Murem Pamięci, gdzie wyryto ponad 10 tysięcy nazwisk poległych Powstańców. 32-metrowa wieża muzealna jest punktem widokowym, skąd można zobaczyć panoramę Śródmieścia i bliskiej Woli.

 

Cmentarz Komunalny - Powązki Wojskowe

Cmentarz ten jest jak wielki podręcznik historii. Spoczywają tu powstańcy listopadowi i styczniowi, Rosjanie z armii carskiej, obrońcy kraju z 1920 roku, dawna elita komunistyczna, sławy polskiej kultury i sportu, osoby znane z kart encyklopedii i onegdaj z pierwszych stron gazet. Znajduje się tu również, tzw. Kwatera Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej - tych, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku.

W czasie naszego spaceru (z racji tematu wycieczki) - przede wszystkim skupimy się na miejscach związanych z II wojną światową.  W czasie okupacji hitlerowskiej pochowano tu obrońców z września 1939 roku, żołnierzy walczących w Warszawie i okolicach oraz żołnierzy konspiracji. W 1945 roku na cmentarzu chowano masowo żołnierzy Wojska Polskiego i Powstańców, których zwłoki ekshumowano z ulic i skwerów miasta. Wydzielono kwatery zgrupowań "Zośka", "Parasol", "Miotła", "Żywiciel" i innych. Urządzono panteon dowódców Polski Podziemnej. Ustawiono pomnik Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym), przy którym co roku 1 sierpnia odbywają się uroczystości z udziałem kombatantów. Utworzono, tzw. "Dolinkę Katyńską" z symbolicznymi grobami oficerów polskich zamordowanych w 1940 roku w Katyniu.

 

 

 

 

 

 

POWRÓT