BIURO TURYSTYCZNE tel/fax:(22) 633-45-81  

 

"RZUĆ BRACIE BLAGIE i JEDŹ NA PRAGIE"

 

Jeśli chcecie Państwo poznać inny świat i drzemiącego w nim ducha przedwojennej Warszawy - to zapraszamy na niezniszczoną wojenną zawieruchą  prawobrzeżną Pragę. Przez lata drugorzędna część miasta (niestety przez władze Warszawy w dalszym ciągu jest tak postrzegana) - szczęśliwe została odkryta przez ludzi kultury. Artyści urządzają tu swoje atelier, powstają galerie, alternatywne teatry, modne puby, urocze kafejki i knajpki oraz centra kultury. Kiedyś omijana "szerokim łukiem" przez turystów - teraz przyciąga niepowtarzalnym urokiem i warszawskim autentyzmem. Aby Ją poznać i poczuć Jej ducha potrzeba na to kilku, a nawet kilkunastu dni. Możliwości jest tak wiele Zatem "do wyboru, do koloru" - Państwo określają swoje preferencje - my zajmujemy się organizacją.

 

  • Spacer (fragmentami oryginalnie brukowanymi) ulicami Starej lub Nowej Pragi posiadające w dużej mierze zachowaną dawną zabudowę z przełomu XIX/XX wieku oraz okresu międzywojennego. Zabudowa jednej z nich posłużyła jako naturalna (bez żadnych "ulepszeń") scenografia do znanych filmów,np. :"Zamach", "Kolumbowie", "Dziewczęta z Nowolipek" czy oscarowy "Pianista" Polańskiego. Tylko nieliczne kamienice doczekały się renowacji. Stan techniczny większości  "woła o pomstę do nieba". Podziwiamy widoczne jeszcze ślady dawnej urody, mając nadzieję, że nie będzie za późno na ich ratowanie i, że ich piękno zostanie przywrócone.
  • Zaglądamy na praskie podwórka. Biedne, zaniedbane, ale mające w sobie to "COŚ" chwytające za serce zaś podwórkowe kapliczki (w sumie na Pradze jest ich ok.90) z pięknymi rzeźbami z aureolą żarówek, ozdabiane kwiatami, z palącymi się lampkami - zauroczą każdego!
  • Spacer umili nam jedyny w Warszawie grająco/śpiewający pomnik praskiej kapeli podwórkowej.
  • Na atrakcyjne zakupy zaprosi nas świątynia praskiego handlu, ponad stuletni Bazar Różyckiego. Dziś niestety podupadający, ale za to (cud natury) obsłużą Państwa wyłącznie polscy kupcy!
  • Zajrzymy do wybranego obiektu sakralnego, np. neogotyckiej Katedry, monumentalnej Bazyliki, cerkwi prawosławnej, czy też najstarszego zabytku Pragi-kościoła MB Loretańskiej.
  • Poznamy praskie judaica - miejsca związane z historią praskich Żydów.
  • Podejrzymy proces rewitalizacji jednego z największych i najbardziej rozpoznawalnych postindustrialnych kompleksów Warszawy - dawnej Wytwórni Wódek "Koneser" – docelowo będącej ogólnodostępnym centrum kulturalno-rozrywko-handlowym Starej Pragi.
  • Po "trudach zwiedzania" możemy odpocząć w cienistych alejkach Parku Praskiego oraz podejść do wybiegu i podejrzeć co ciekawego słychać u brunatnych praskich miśków.

 

ŚWIADCZENIA FAKULTATYWNE - propozycje do wyboru Klienta

 

"Te co skaczą i fruwają" - do Warszawskiego ZOO - zapraszają

Na ponad 40 ha - wypielęgnowanym, parkowym terenie - możecie Państwo obejrzeć ok.3500 osobników, przedstawicieli ok.550 gatunków. Zwierzęta oglądamy nie tylko na tradycyjnych wybiegach czy w basenach, ale również w 10 nowoczesnych, całorocznych pawilonach.

 

" Przekąś lub zakąś" - czas na małe lub większe "Co Nieco"

Proponowane menu:

  • "coś" do picia: kawa/herbata, napoje/soki, duży wybór zacnych piw, świetne grzańce z różnymi przyprawami, drinki wszelkiej mocy i rodzaju, a może własnej produkcji Cytrynówka i Porterówka?.
  • "coś" do przekąszenia: pyszne sałatki, chleb ze smalcem i ogórkami, tosty, oliwki, chipsy, paluszki.
  • "coś "konkretnego", np.: śledzik, tatar, nóżki, golonka, żur  z kiełbasą i jajkiem, słynne warszawskie flaki czy może uświęcone wieloletnią tradycją praskie pyzy?.

 

Proponowany wystrój i rodzaj lokalu -  kafejka/pub, restauracja czy bar:

  • stylizowane wnętrza przedwojennego mieszkania z odrobiną wielkomiejskiego przepychu szczypt prowincjonalnego kiczu-z całą masą autentycznych sprzętów, mebli "z historią" i bibelotów.
  • postindustrialne wnętrza z zachowanymi elementami starej, fabrycznej architektury. zaadoptowane wnętrza ceglanych piwnic praskiej kamienicy.
  • nietuzinkowy klimat legendarnego praskiego "mleczniaka", usytuowanego w wyremontowanej kamienicy, gdzie serwowane są smaczne potrawy z zachowaniem zasady "duża porcja-niska cena".

 

Proponowane "czasoumilacze" - skoro już konsumujemy swoje "Co Nieco":

  • muzyka "na żywo" - posłuchanie i śpiewanie warszawskich piosenek przy akompaniamencie gitary.
  • pokaz niezwykłych slajdów dotyczących Pragi połączony z barwnymi praskimi opowieściami.

 

 

 

 

 

 

POWRÓT