BIURO TURYSTYCZNE tel/fax:(22) 633-45-81  

 

WARSZAWSKIM SZLAKIEM JANA PAWŁA II

 

Zapraszamy do odkrywania uroków Warszawy, po której dajemy się prowadzić Janowi

Pawłowi II jako przewodnikowi. Poznajemy miasto według ściśle określonego - papieskiego - klucza. Poddajemy się zadumie nad obecnością Ojca Świętego wśród nas, nad jego wielowątkowym nauczaniem oraz nad dziejami i bogactwem kulturowym stolicy. To tu, w stolicy kraju za żelazną kurtyną, padały niezwykłej wagi słowa, a obecność papieża w poszczególnych miejscach była hołdem składanym ludziom różnych wyznań.

 

Powędrujemy po miejscach, w których Jan Paweł II był, nauczał i spotykał się z nami. Zobaczymy też miejsca, które pamiętają Karola Wojtyłę sprzed objęcia stolicy Piotrowej.

 

Gdyby zsumować je wszystkie - byłoby ich ponad 30!. Zobaczenie, podanie informacji o obecności w nich Ojca Świętego - w czasie jednej wycieczki jest oczywiście niemożliwe. Dlatego zaprosimy Państwa do tych najbardziej znanych oraz szczególnie związanych z Papieżem-Polakiem.

 

Na naszej trasie nie może zabraknąć na przykład: Starówki i jej okolic, placu Piłsudskiego, gdzie (wtedy był to plac Zwycięstwa) padły historyczne słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, Tej ziemi", wybranych odcinków Traktu Królewskiego, Domu sióstr Urszulanek, skąd w 1978 roku wyjechał na konklawe do Rzymu jako arcybiskup krakowski, a powrócił jako papież, miejsc związanych z martyrologią polskich i żydowskich mieszkańców Warszawy czy kościoła św. Stanisława Kostki z grobem księdza Jerzego Popiełuszki.

 

Zapraszamy zatem nie tylko na turystyczną wycieczkę, ale również do wspólnej refleksji na warszawskich i papieskich ścieżkach.

 

ŚWIADCZENIA FAKULTATYWNE - propozycje do wyboru Klienta

 

Muzeum Sługi Bożego księdza Jerzego Popiełuszki

Ksiądz Jerzy był opiekunem duchowym "Solidarności". Inicjatorem odprawianych w stanie wojennym i gromadzących tłumy mszy za ojczyznę. Jego grób znajdujący się na terenie parafii kościoła św. Stanisława Kostki jest miejscem licznych pielgrzymek. Muzeum, mieszczące się w podziemiach kościoła, ukazuje historię życia, służby i męczeńskiej śmierci kapłana zamordowanego przez funkcjonariuszy SB.

 

Muzeum Ordynariatu Polowego

Oryginalne i bardzo nowoczesne muzeum mieszczące się w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego. W przystępny i atrakcyjny sposób obrazuje dzieje wiary i walki w obronie wolności oraz przedstawia losy duszpasterstwa wojskowego, począwszy od chrztu Polski, aż do czasów obecnych.

 

Dom Sióstr Urszulanek

Dom Urszulanek Szarych wielokrotnie gościł Karola Wojtyłę, który zatrzymywał się tutaj podczas swoich pobytów w Warszawie. Stąd jako arcybiskup krakowski wyjechał w 1978 roku na konklawe do Rzymu, podczas którego został wybrany na papieża. Dziś o niezwykłym gościu przypomina tablica na budynku oraz izba pamięci urządzona w pokojach, gdzie mieszkał.

 

Odpoczynek i chwila refleksji na "dachowym ogrodzie"

Jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie usytuowany na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Składa się z części górnej i dolnej połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Podzielony jest na kilka części różniących się formą, kolorem, zapachem i nastrojem. Z tarasu widokowego podziwiamy panoramę na most Świętokrzyski i Wisłę, a przez specjalne okna lub szklany dach zaglądamy z góry do wnętrza Biblioteki. Ogród jest czynny od kwietnia do końca października.

 

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (w trakcie organizacji)

Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zaprosić Państwa do powstającego obecnie muzeum. Jest ono pomyślane jako muzeum narracyjne. Zwiedzający nie zobaczą eksponatów w gablotach, lecz za pomocą szerokiej gamy środków, zostaną zabrani w niezwykłą podróż przez najważniejsze wydarzenia współczesnej historii Polski, ukazywane w perspektywie życia i posługi dwóch wielkich Polaków. Ekspozycja główna przyszłego Muzeum obejmuje zakres czasowy od narodzin Prymasa Tysiąclecia w 1901 r. do śmierci Jana Pawła II w 2005 r.

 

Mazowieckim szlakiem Jana Pawła II

Papieski szlak może być kontynuowany w niedalekiej odległości od Warszawy (ok.80 km). Zaprosimy wówczas Państwa do Łowicza i do Niepokalanowa.

 

Bazylika Katedralna p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łowiczu - z racji swej historii i znaczenia zwana jest "Mazowieckim Wawelem". To jedna z najbardziej monumentalnych i najpiękniejszych świątyń na Mazowszu. Jest miejscem wiecznego spoczynku 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski. Jej barokowy wystrój dosłownie "powala na kolana". W ostatnich latach za sprawą papieża Jana Pawła II kolegiata łowicka dwukrotnie zyskała na znaczeniu. Po raz pierwszy w roku 1992, kiedy to Ojciec Święty bullą "Totus Tuus Poloniae Populus" z dnia 25 marca ustanowił ją kościołem katedralnym nowo powstałej diecezji łowickiej.

Po raz drugi w czasie VII pielgrzymki do Ojczyzny kiedy, przebywając w katedrze łowickiej dnia 14 czerwca 1999 roku nadał świątyni tytuł Bazyliki Mniejszej.

Szczególnie warto przyjechać do Łowicza na procesję Bożego Ciała. Unikalne, pasiaste stroje, barwne i zachwycające niezwykłym klimatem uroczystości gromadzą co roku wielu pielgrzymów i turystów z najdalszych zakątków świata

 

Zespół kościelno-klasztorny Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie nierozerwalnie

związany z jego założycielem św. Maksymilianem Maria Kolbe - zamordowanym w Oświęcimiu 1941r., a kanonizowanym w 1982r. Zespół de facto położony jest w miejscowości Paprotnia, jednak powszechnie przyjęła się nazwa Niepokalanów "Gród Maryi". Na ogromnym, ponad 28 ha terenie mogą Państwo zobaczyć, m.in:

  • Bazylikę Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. W 1980r. kościół został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej, a w 2004r. otrzymał tytuł Ogólnopolskiego Sanktuarium Maryjnego. 18 czerwca 1983r. Jan Paweł II odprawił tu uroczystą mszę świętą i oddał hołd św. Maksymilianowi.
  • Starą Kaplicę będąca niegdyś mieszkaniem, a dziś będącą Sanktuarium św. Maksymiliana.
  • Jest to najstarszy budynek w klasztorze. Od tego miejsca wszystko się zaczęło.
  • Muzeum  o Kolbego ukazujące jego życie, działalność i męczeńską śmierć
  • dwa unikatowe przedstawienia, tzn. Panoramę Tysiąclecia (ruchoma szopka ilustrująca historii Kościoła w Polsce) oraz Misterium Męki Pańskiej (nietypowa Kalwaria w formie spektaklu teatralnego).
  • zbiory jedynej na świecie (działającej do dziś) Ochotniczej Straży Pożarnej, w której służą zakonnicy.
  • Ośrodek Powołań do stanu duchownego, służący informacją o życiu zakonów.
  • księgarnię wydawnictw Ojców Franciszkanów i sklep z pamiątkami.
  • cmentarz zakonny, gdzie min. został pochowany Franciszek Gajowniczek (zmarł śmiercią naturalną w 1995r) - człowiek, za uratowanie którego ojciec Maksymilian poświęcił swoje życie.
  • Ponadto na terenie Zespołu znajdują się min.: zabudowania klasztorne, domy pielgrzyma, domy rekolekcyjne, stacja Radia Niepokalanów, siedziba organizacji "Rycerstwo Niepokalanej", wydawnictwo i drukarnia oo Franciszkanów, Niższe Seminarium Duchowne, Franciszkańskie gimnazjum i liceum ogólnokształcące

 

 

 

 

 

 

POWRÓT