BIURO TURYSTYCZNE tel/fax:(22) 633-45-81  

 

WARSZAWSKIM SZLAKIEM FRYDERYKA CHOPINA

"Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel"

Cyprian Kamil Norwid

 

Fryderyk Chopin przez połowę życia mieszkał w Warszawie. W tym mieście się wychował, wykształcił, dawał pierwsze koncerty, przeżył pierwszą miłość. Tutaj także, zgodnie z życzeniem kompozytora spoczywa jego serce. Mimo, że dzisiejsza Warszawa wygląda inaczej niż w XIX wieku, zachowały się w niej ślady Chopina, o których przypominają pamiątkowe tablice.

 

Ruszamy zatem śladami wielkiego kompozytora i najsłynniejszego Warszawiaka.

Miejsca tematycznie związane z jego osobą i z jego rodziną to, m.in:

 

  • Ogród Saski - Zbór Ewangelicko-Augsburski  - dzisiejszy  pl.Marszałka J.Piłsudskiego.
  • Obiekty usytuowane na ul. Krakowskie Przedmieście: budynek Res Sacra Miser - obecny Pałac Prezydencki - kościół Wizytek - Pałac Kazimierzowski (obecnie siedziba rektoratu UW) - d.Pałac Krasińskich (obecnie ASP) - kościół św. Krzyża (gdzie w filarze kościoła została wmurowana urna z prochami serca Chopina) - pałac Zamoyskiego.
  • Ulica Kozia z dawną kawiarnią "U Brzezińskiej" i dawną Pocztą Saską.
  • Nieistniejące już dziś: budynek Konserwatorium Warszawskiego (dzisiejszy plac na tunelem trasy W-Z), gmach Teatru Narodowego na pl.Krasińskich, dawne kawiarnie na ul. Miodowej (gdzie Chopin bywał stałym bywalcem).
  • Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Warszawy - Pomnik Fryderyka Chopina znajdujący się na terenie parku Łazienek Królewskich. Od połowy maja do końca września, w każdą niedzielę o godz.12 i 16 - znani pianiści dają pod nim recitale chopinowskie.

 

ŚWIADCZENIA FAKULTATYWNE - propozycje do wyboru Klienta

 

Salonik Fryderyka Chopina

Mini-muzeum będące zrekonstruowaną częścią mieszkania, w którym kompozytor spędził ostatnie lata przed wyjazdem z Polski. Salonik odtworzony został na podstawie rysunku przyjaciela rodziny Chopinów. Wśród zgromadzonych tematycznych eksponatów - poczujemy atmosferę dawnego mieszczańskiego salonu.

 

Muzeum Fryderyka Chopina

Muzeum ma swoją siedzibę w przepięknym barokowym Zamku Ostrogskich, wzniesionym na ceglanym bastionie.  W muzeum znajduje się największa kolekcja chopinianów na świecie.  Najbardziej wzruszające są dwie maski pośmiertne, odlew dłoni kompozytora i jego ostatni fortepian. W Roku Chopinowskim 2010 tradycyjne muzeum przekształciło się w supernowoczesne muzeum biograficzne. Multimedialne ekspozycje, dotykowe ekrany - świat realny spotyka się tu z wirtualnym.

 

Cmentarz Stare Powązkowski

Cmentarz sam w sobie stanowi miejsce godne poznania. Wśród tysięcy nagrobków, wiele stanowi zabytki najwyższej klasy. Odbywają się tu słynne kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków zapoczątkowane przez nieżyjącego już Jerzego Waldorffa. My skoncentrujemy się na grobach rodziców i sióstr Chopina oraz jego nauczycieli - Józefa Elsnera i Wojciecha Żywny.

 

Zapraszamy na specjalne Menu Chopinowskie

Za czasów Chopina kawiarnie były miejscem spotkań artystów i młodzieży patriotycznej. Do naszych czasów przetrwała jedna z nich, która kultywuje pamięć o kompozytorze. Wystrój, atmosfera, odtwarzana muzyka mistrza, specjalne "menu chopinowskie", potrawy, desery i trunki przygotowywane według oryginalnych XIX-wiecznych przepisów - czynią to miejsce wyjątkowym i wartym odwiedzenia.

 

Chopin na Mazowszu

Szlak chopinowski może być kontynuowany w niedalekiej odległości od Warszawy (ok.50 km). Zaprosimy wówczas Państwa do Żelazowej Woli i Brochowa. Oba obiekty z okazji  Roku Chopinowskiego 2010 poddano kapitalnym remontom - naprawdę warto je zobaczyć:

  • Żelazowa Wola. Miejsce urodzenia F. Chopina. Tu zwiedzimy zrekonstruowany romantyczny dworek z nowoczesną ekspozycją, obejrzymy tematyczny film, pospacerujemy po przepięknym parku, a na koniec odpoczniemy przy pysznej kawie.
  • Brochów. Jedyny na Mazowszu kościół o charakterze obronnym. Miejsce ślubu rodziców Chopina, jego chrztu oraz ślubu jego "bratniej duszy" - siostry Ludwiki.

 

 

 

 

 

 

POWRÓT