1.4. Aikido i efektywność w walce

Wielu praktykujących Aikido (od początkujących do zaawansowanych uczniów) zastanawia się nad praktyczną obronną wartością Aikido jako sztuki walki. Ataki praktykowane w dojo są przeważnie nierealistyczne i wykonywane bez odpowiedniej szybkości i siły. Niniejsze rozważania są uważane za właściwe, ale mogą nieco się zmienić.

Przede wszystkim, należy sobie uświadomić, że techniki Aikido są praktykowane przeciwko stylizowanym i wyidealizowanym atakom. Ma to na celu ułatwienie uczniom nauczenie się podstawowych wzorców ruchu w Aikido. Kiedy studenci stają się bardziej zaawansowani, szybkość i siła ataków powinna być zwiększana, i uczniowie powinni dostosowywać podstawowe rodzaje ruchu w Aikido do większego spektrum ataków.

Wiele technik Aikido nie może być wykonanych efektywnie bez towarzyszącego atemi (uderzenia wyprowadzonego na atakującego w celu ułatwienia wykonania dalszych części techniki). Z powodów bezpieczeństwa, atemi jest często pomijane w trakcie praktyki. Jest jednak ważne, aby nauczyć się atemi i poświęcić trochę czasu na wyćwiczenie wykonywania atemi aby można było posłużyć się nim w razie potrzeby.

Aikido jest czasami porównywane z innymi sztukami walki i uczniowie często są ciekawi, jak osoba wyszkolona w Aikido poradziła by sobie z kimś o porównywalnym wzroście i sile, wyszkolonym w innej sztuce walki, takiej jak karate, judo, jujitsu lub boks. Jest naturalne, że każdy ma nadzieję, że sztuka walki, którą wybrał, jest możliwa do zastosowania w walce. Jednak, ważne jest aby uzmysłowić sobie że założyciel Aikido zdecydował rozwinąć swoja sztukę walki w coś innego niż najbardziej zabójczy styl walki na planecie, i może być prawdą, że inne sztuki walki są bardziej efektywne niż Aikido. To wcale nie oznacza, że techniki Aikido nie mogą być efektywne w walce -- bardzo wiele osób z powodzeniem stosowało techniki Aikido w przeróżnych sytuacjach zagrażających ich zdrowiu i życiu. Żadna sztuka walki nie zagwarantuje zwycięstwa w każdych okolicznościach. Wszystkie sztuki walki, włącznie z Aikido, składają się z zestawów strategii radzenia sobie z konfliktami. Wszystko, czego można się spodziewać po treningach sztuki walki, to poprawa umiejętności radzenia sobie z konfliktami. Jest bardzo wiele rodzajów konfliktów, i mnóstwo różnych parametrów, które określają konflikt. Konkretne sztuki walki mogą być lepiej dostosowane do pewnych rodzajów konfliktów, a gorzej do innych. Aikido może nie nadawać się do konfliktów, w których próbowałoby się sprowokować przeciwnika do walki. Jedni uważają to za ograniczenie Aikido, ale inni postrzegają to jako unaocznienie głupoty, jaką jest prowokowanie bijatyk.

Ponieważ konflikty nie ograniczają się do sytuacji, w których istotna jest walka wręcz, możliwe że sztuka walki, która wpaja uczniom strategie radzenia sobie z innymi rodzajami konfliktów przyda się swoim adeptom w codziennym życiu lepiej. Wielu nauczycieli traktuje Aikido jako właśnie taką sztukę walki. Częściej jest się w konfrontacji z współpracownikami, lub członkami rodziny niż z napastnikiem, który zagraża tylko i wyłącznie fizyczną przemocą. Również, nawet tam gdzie przemoc fizyczna jest podstawowym zagrożeniem, wielu ludzi szuka strategii radzenia sobie z takimi sytuacjami, które nie wymagają czynienia komuś krzywdy. Na przykład, ktoś pracujący z umysłowo niedorozwiniętymi ludźmi może uważać za niebyt doskonałe rozwiązanie, w którym odpowiedzią na agresję będzie nokaut, lub wymuszanie uległości przy pomocy pięści. Wiele osób uważa Aikido za efektywną sztukę walki w sytuacjach takich, jak ta.

Kończąc, każdy musi indywidualnie rozstrzygnąć, czy Aikido wychodzi naprzeciw jego lub jej potrzebom, zainteresowaniom i celom.