1.3. Trening

Jedyny sposób na osiągnięcie postępu w Aikido to regularne treningi. Obecność na treningach nie jest obowiązkowa, ale trzeba pamiętać, że do rozwinięcia sprawności potrzeba co najmniej dwóch treningów w tygodniu. Dodatkowo, ponieważ Aikido jest również rozwijaniem samodyscypliny, właśnie ta samodyscyplina pojawia się wraz z regularną obecnością na treningach.

Trenujesz na własną odpowiedzialność. Nikt nie weźmie cię za rękę i nie doprowadzi do skuteczności w Aikido. W szczególności, nie leży w obowiązków instruktora lub starszych uczniów, aby sprawdzać, czy się czegoś uczysz. Częścią treningu Aikido jest umiejętność skutecznej obserwacji. Zanim poprosisz o pomoc, powinieneś/powinnaś przedtem spróbować samodzielnie nauczyć się techniki poprzez obserwowanie innych.

Trening Aikido to więcej niż tylko ćwiczenie technik. Trening Aikido to również obserwowanie i zmienianie zarówno fizycznych, jak i psychicznych schematów myślenia i zachowania. W szczególności, musisz zwracać uwagę na swoje własne reakcje w różnych okolicznościach. W ten sposób trening Aikido jest rozwijaniem (samo-)świadomości.

Następująca sprawa jest szalenie istotna: Trening Aikido jest współdziałaniem, nie współzawodnictwem. Techniki są nabywane przez trening nie z przeciwnikiem, ale z partnerem . Musisz zawsze uważać, aby ćwiczyć w taki sposób, że dostosowujesz swoją siłę i technikę do możliwości swojego partnera. Twój partner wypożycza ci swoje ciało, abyś mógł/mogła ćwiczyć -- jest zrozumiałe, że partner oczekuje, abyś dobrze obchodził/obchodziła się z tym, co zostało ci wypożyczone.

Trening Aikido może być czasami bardzo frustrujący. Nauka, jak poradzić sobie z tą frustracją, jest również częścią treningu. Ćwiczący muszą obserwować siebie samych aby znaleźć źródło swojej frustracji i braku satysfakcji ze swoich postępów. Czasami tym powodem jest tendencja do porównywania się z innymi ćwiczącymi. Zauważ jednak, że takie porównywanie jest rodzajem współzawodnictwa. Dobrze jest podziwiać innych i próbować ich naśladować, ale należy również uważać aby nie pozwolić na porównania z innymi, które skutkują rozżaleniem lub przesadnym samokrytycyzmem.

Jeżeli kiedykolwiek podczas trening staniesz się zbyt zmęczony/zmęczona lub jeżeli problem zdrowotny uniemożliwia Ci wykonywanie jakiegoś ruchu lub techniki, możesz tymczasowo przerwać trening, aż poczujesz się zdolny/zdolna do dalszych ćwiczeń. Jeżeli musisz zejść z maty, poproś instruktora o pozwolenie.

Pomimo, że Aikido najlepiej jest ćwiczyć z partnerem, istnieją sposoby na ćwiczenie solo. Po pierwsze, można ćwiczyć formy (kata) z jo albo z bokkenem. Po drugie, można „udawać” techniki przez wykonywanie ich z wyobrażonym partnerem. Nawet czysto umysłowe ćwiczenie technik Aikido może być efektywną formą samodzielnego treningu.

Doradza się ćwiczenie minimum dwie godziny tygodniowo, aby uzyskać postęp w Aikido.