Menu:
wskazanie Strona główna
wskazanie Galeria
wskazanie Mapa
wskazanie Warto zobaczyć
wskazanie Księga gości
wskazanie Strona domowa

zachodniopomorskie

wskazanie M

ożemy tu zwidzić Wolin, jest to nazwa największej wyspy w całości należącej do Polski, a także miasta, którego historia jest dłuższa niż dzieje naszej ojczyzny. Znaczną część wyspy zajmuje Woliński Park Narodowy utworzony w 1960 roku dla ochrony m.in. lasów bukowo-dębowo-sosnowych oraz fauny, a w sczególności niezwykle już rzadkiego w Polsce orła bielika, którego wizerunek jest naszym godłem narodowym. Niezapomniane wrażenie sprawia też widok Turkusowego Jeziora, które powstało w 1945 roku, kiedy woda wlała się do wyrobisk kopalni kredy. W Świnoujściu warto odwiedzić park zdrojowy, jeden z największych i najpiękniejszych na polskim wybrzeżu, założony w 1827 roku. Opuszczając wyspy: Uznam i Wolin można pokierowac się szybko do Kamienia Pomorskieggo - urokliwego, pełnego zabytków miasta łączącego funkcje uzdrowiska i centrum turystycznego. Kierując się bardziej na północny wschód, dojedizemy do jednego z najbardziej fascynujących miejsc wybrzeża - ruin gotyckiego kościoła w Trzęsaczu. Tam linią kolejki wąskogórskiej można dotrzeć do bogateg w historyczne budowle Trzebiatowa. Kierując się z powrotem w stronę Szczecina, w mijanych miastach warto obejrzeć zabytkowe kościoły parafialne i fragmenty średniowiecznych murów obronnych z bramami i basztami.

TRZĘSACZ - RUINY KOŚCIOŁA
Kościół
J

akże niezwykłym zjawiskiem jest wchłanianie lądu przez morze! Przed 600 laty ceglany kościół w Trzęsaczu zbudowano z dala od brzegu morza, dziś skazane na zagładę resztki murów wiszą nad urwiskiem.

O

d 1993 r. latem odbywają się na Wolinie festiwale wikingowskie. Składają się na nie zawody sprawnościowe, pokazy walk i dawnych technik rzemieślniczych, degustacje potraw przyrządzonych według starych receptur, przejażdżki łodziami wikingów itp.

FESTIWAL WIKINGOWSKI
Wiking


LAS WOLIŃSKI
park
W

oliński Park Narodowy, utworzony został 3 marca 1960 r., jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Park położony jest w woj. zachodniopomorskim w środkowej części wyspy Wolin, pomiędzy Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim, na północ i wschód od Międzyzdrojów.

Powierzchnia Parku wynosi 10 937 ha. Jest pierwszym w Polsce Parkiem morskim. Symbolem Parku jest bielik, którego żywy okaz można zobaczyć obok Muzeum Przyrodniczego Parku.

orlik
ORZEŁ BIELIK
Jezioro Turkusowe
JEZIORO TURKUSOWE

Najcenniejszymi partiami Parku są stare lasy bukowe (buczyna pomorska) z rzadkimi roślinami. Największą atrakcją jest klif nadmorski (góry Gosań i Kawcza) a także szczególnie licznie odwiedzane jezioro Turkusowe o specyficznym zabarwieniu wody.

S

kręcając bardziej na południe można dotrzeć do położonej na skraju Puszczy Bukowej małej miejscowości Glinna, słynącej z najstarszego , najpiękniejszego i najbogatszego ogrodu dermatologicznego w Polsce. Okrążając od północy jezioro Miedwie, łatwo dotrzeć do Stargardu Szczecińskiego. Zabytki tego miasta należą do najwyżej cenionych w całej Polsce. Następnie po przez Pyrzyce, Maśliborz, Mieszkowice i Moryń szosa prowadzi do doliny Odry, na której wysokim brzegu rozpościera się Cedynia. Gród strzegący przeprawy przez rzekę opanował i rozbudował Mieszko I. Niewiele dalej należy zwiedzić Chojnę, miasto przyciągające zarówno miłośników zabytków, jak i wielbicieli przyrody. w Nowym Czarnowie natomiast znajduje sie największa osobliwość przyrodnicza tej ziemi. To Księzycowy Gaj, w którym rośnie 500 blisko 100-letnich sosen o kształtach przypominających lirę. W województwie zachodniopomorskim można również wybrać się nad środkowe wybrzeże, a wędrówkę najlepiej zaczynając od Kołobrzegu - miasta pełniącego wiele różnych funkcji: znanego uzdrowiska, nadmorskiego kurortu, pełnomorskiego portu, węzła komunikacyjnego, dużego ośrodka administracyjnego i centrum turystycznego ze wspaniałymi zabytkami. Kierując się na przez Białograd na południe i dalej na wschód, należy sie zatrzymać w Tychowie, aby na cmentarzu obejżeć największy kamień w Polsce. W Grzybnicy głęboko w lesie ukryte są zagadkowe kamienne kręgi. W Żydowie mamy okazję zapoznać się z zasadą działania elektrowni szczytowo-pompowej. Dwa jeziora, odległe o zalediwe 1000m, dzieli ponad 80-metrowa różnica wysokości. Dalsza droga prowadzi do bogatego w zabytki Darłowa.

S

targardzki Szlak Staromiejski Stargard - Klejnot Pomorza - (kolor żółty) biegnie po okręgu stargardzkich plant oraz przechodzi przez Rynek Staromiejski. Trasa ma długość ok. 3 km i można ją zacząć z dowolnego miejsca. Podczas ok. dwugodzinnej wycieczki można zobaczyć najsłynniejsze i najcenniejsze zabytki, wejść na punk widokowy na Baszcie Morze Czerwone, czy obejrzeć wystawy muzealne, a przy tym można pooddychać świeżym powietrzem wśród trzystuletnich drzew.

Stare Miasto
STARGARD SZCZECIŃSKI

Valid XHTML 1.1