Menu:
wskazanie Strona główna
wskazanie Galeria
wskazanie Mapa
wskazanie Warto zobaczyć
wskazanie Księga gości
wskazanie Strona domowa

pomorskie

wskazanie J

eśli przebywając na wczasach w województwie pomorskim zdecydujecie się przerwać opalanie, będziecie mogli poznać fascynujące miejsca: tajemnicze prehistoryczne kręgi w Węsiorach, groźny zamek krzyżacki w Bytowie, wspaniałe okazy przyrody.Kierując się z Ustki drogą na wschód dotrzemy do jeziora Gardno a następnie do Smołdzina, gdzie przy dyrekcji Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się Muzeum Przyrodnicze. Dwa płytkie jeziora przybrzeżne zajmują ponad połowę powierzchni parku na obszarze 18 tysięcy ha. Z wierzchołka góry Rowokół rozpościera się wspaniały widok na cały park narodowy. Na wschodniej jego granicy leży Łeba, miejscowość przyciągająca turystów nie tylko z Polski piękną plażą, zagadkowymi ruinami gotyckiego kościoła zniszczonego przez wędrujące piaski oraz unikalną w tej części Europy atrakcją – ruchomymi wydmami. Kierując się prosto na południe, można dotrzeć do ponad 35-tysięcznego Lęborka. Podążając dalej na południe zauważymy szybką zmianę krajobrazu. Duże kompleksy leśne i polodowcowe jeziora składają się na panoramę północno-zachodniej części Kaszub.

ŁEBA - RUCHOME WYDMY
Wydmy



N

a terenie Słowińskiego Parku Narodowego, na wąskim pasie wydmowym oddzielającym jezioro Łebsko od Bałtyku, znajdują się największe w Europie Środkowej wzgórza wydmowe o wysokości do 42 m n.p.m, tworzące prawdziwie pustynny krajobraz. Pod naporem zachodnich wiatrów mogą się one przesuwać do około 10 m w ciągu roku i zasypywac nawet wysokie partie lasu.

J

edną z największych wartowni strzegących granic państwa krzyżackiego był gotycki zamek w Bytowie, wzniesiony w okresie największej potęgo zakonu. Miał on nietypowy kształt czworoboku z narożnymi wieżami. Od 1995r. na zamku działa również Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego, organizujące co roku Wielki Turniej „Gryfa Pomorskiego”.

BYTÓW-ZAMEK
Zamek


K

aszuby to okolica obfitująca w piękne jeziora otoczone lasami, połączone w ciągi szlaków wodnych przystosowanych do żeglarstwa śródlądowego i turystyki kajakowej (przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki campingowe i pola biwakowe). Jeziora w Pętli Raduńskiej są co roku specjalnie zarybiane z myślą o wędkarzach. Wpuszczana jest nawet pewna ilość ryb specjalnie oznakowanych, a za ich wyłowienie wędkarze otrzymują atrakcyjne nagrody. Stworzono warunki do uprawiania turystyki rowerowej, konnej i pieszej.

kaszuby
KASZUBY
W

swej podróży po bałtyckim wybrzeżu należy zobaczyć oczywiście Trójmiasto, dalej położone u nasady Półwyspu Helskiego Władysławowo znane jako nie tylko duży port rybacki, ale także jako modna miejscowość wypoczynkowa i Ośrodek Prygotowań Olimpijskich w dzielnicy Cetniewo.Mierzeja Helska jest półwyspem długości 34km i szerokości 150m do 3km. Jadąc na zachód przez ośrodki wypoczynkowe: Rozewie, Jastrzębią Górę oraz Karwię, docieramy do Żarnowca. Miejscowość ta zyskała ogólnokrajową sława, gdy w latach 80 budowano nad Jeziorem Żarnowieckim elektrownię jądrową. Jeszce dalej na zachód trafimy do Tczewa, gdzie atrakcja są mosty przez Wisłę. Konstrukcje te należą do najdłuższych nie tylko w kraju, a most kolejowy jest wysoko cenionym osiągnięciem XIX-wiecznej techniki. W Tczewie założone jedyne w kraju Muzeum Wisły. Jadąc szosą łączącą Gdańsk z Łodzią warto zatrzymać się w Gniewie, gdzie w systematycznie odbudowywanym zamku odbywa się coraz więcej imprez plenerowych. Droga na zachód, przez Skórcz i Lubichowo, można dojechac do Jeziora Borzechowskiego, na którego pólnocnym krańcu leży wioska Wirty. Warto się tu zatrzymać i pospacerować po pieknie utrzymanym arboretum - ogrodzie botanicznym chlubiącym się wspaniałymi okazami roślin rzadko spotykanych w Polsce.

ZAMEK-GNIEW
Zamek
C

ceglany zamek o regularnym czworobocznym kształcie i charakterystycznych narożnych wieżach wybudowali Krzyżacy na wysokiej nadwiślańskiej skarpie w ostatnich latach XIII w. Każdego lata na dziedzińcu organizowane są plenerowe widowiska historyczne.

M

ierzeja Helska to piaszczysty wał w kształcie kosy, będący ciągiem zalesionych wydm utworzonych przez prąd morski płynący na wschód wzdłuż polskiego brzegu. Długość mierzei wynosi 35 km, szerokość od 300 m u nasady, poprzez 100 m w najwęższym miejscu, do ok. 3 km na cyplu. Stanowi ona najmłodszy fragment wybrzeża w Polsce, gdyż jeszcze 200-300 lat temu znajdował się tu ciąg wysp.

Hel
MIERZEJA HELSKA
Tczew Most
TCZEW - MOST
M

osty na Wiśle - stanowią szczególną atrakcję Tczewa. Jako pierwszy powstał most drogowy (1851-1857) i był wówczas jednym z najdłuższych na świecie (837 metrów długości), budowa mostu drogowego kosztowała 4 miliony talarów. Most początkowo miał 10 wież i dwie bramy wjazdowe z pięknymi portalami - dzisiaj pozostały jedynie cztery wieże. Drugi, kolejowy, powstał w latach 1888-1890, kiedy jeden most przestał wystarczać. Mosty są szczególnie interesujące ze względu na zastosowane rozwiązania techniczno-konstrukcyjne.Amerykańskie Towarzystwo Inżynieryjne uznało most tczewski za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej (na tej samej liście jest m.in. paryska wieża Eiffel’a).

Valid XHTML 1.1