Za cały przedmiot można uzyskać 100 punktów sylabusowych, na podstawie których ocena końcowa wystawiana jest według następującej tabelki:
0-50 | 2.0 |
51-60 | 3.0 |
61-70 | 3.5 |
71-80 | 4.0 |
81-90 | 4.5 |
91-100 | 5.0 |
Spośród 100 punktów sylabusowych 35 pochodzi z wykładu i przyznaje je wykładowca. Pozostałe 65 pochodzi z laboratorium i przyznaje je prowadzący laboratorium. Umieszczone poniżej informacje o wykładzie dotyczą wszystkich. Informacje o laboratorium dotyczą tylko osób uczęszczających do moich grup.
Wszystkie 35 punktów z wykładu pochodzi z egzaminu.
Nie ma żadnych punktów za obecności na wykładzie. Niemniej wchodząc do sali należy koniecznie przykładać kartę do czytnika. Jest to potrzebne dziekanatowi do oceny rzeczywistej frekwencji na wykładzie. W przypadku nieprzyłożenia karty nie ma możliwości odzyskania obecności nawet jeśli się było na zajęciach.
Egzamin obejmuje materiał z wykładu i można do niego podchodzić w dwóch terminach. Zwykły termin jest w sesji zaraz po zakończeniu semestru, a drugi w sesji poprawkowej we wrześniu. Do egzaminu w każdym terminie mogą przystąpić wszyscy niezależnie od liczby punktów z laboratorium i poprzednich podejść do egzaminu. Liczy się najlepszy wynik. Nie ma żadnego progu punktów, które należy uzyskać na egzaminie, do oceny końcowej liczy się tylko suma punktów z laboratorium i egzaminu.
Egzamin w każdym terminie ma postać testu, gdzie nie trzeba pisać własnego kodu. Zależnie od sytuacji epidemicznej test odbywa się w salach na kartkach lub zdalnie przez internet. Szczegóły zostaną podane na początku każdego egzaminu.
65 punktów z laboratorium dzieli się na następujące pozycje:
Aktywność | 10 |
Prace domowe | 20 |
Sprawdzian | 15 |
Kolokwium | 20 |
Nie ma żadnych punktów za obecności na laboratorium. Niemniej wchodząc do sali należy koniecznie przykładać kartę do czytnika. Jest to potrzebne dziekanatowi do oceny rzeczywistej frekwencji na laboratorium. W przypadku nieprzyłożenia karty nie ma możliwości odzyskania obecności nawet jeśli się było na zajęciach.
Na laboratorium prowadzący zadaje pytania dotyczące przerabianego przykładu oraz proste ćwiczenia, jak samodzielne napisanie niewielkiego fragmentu kodu. Osoba, która jako pierwsza odpowie na pytanie lub napisze wymagany kod, otrzymuje bitcoina za aktywność. Bitcoina takiego można dostać również za zadanie szczególnie trafnego pytania lub pozytywne wyróżnienie się w jakikolwiek inny sposób. Za wyróżnienie się w negatywny sposób, na przykład złe zachowanie, otrzymuje się ujemne bitcoiny. Na koniec semestru bitcoiny za aktywność są przeliczane na punkty sylabusowe według przelicznika ustalanego dowolnie przez prowadzącego. Liczba tych punktów może przekroczyć przewidziane 10 punktów za aktywność. Nadmiar uzupełnia wtedy niedobory punktów z prac domowych, sprawdzianu i kolokwium. Jednak niezależnie od liczby punktów za aktywność, z laboratorium można otrzymać najwyżej 65 punktów.
Po każdych zajęciach ukazuje się seria zadań domowych. Ich treści są publikowane w pliku PDF dostępnym w serwisie UBI. W każdej serii punktowane są tylko zadania oznaczone słowami grupowo i indywidualnie, zaś inne służą jedynie jako materiał do własnej nauki. Rozwiązania zadań punktowanych należy przesyłać do sprawdzenia przy pomocy formularza na stronie prowadzącego. Rozwiązania przesłane mailem lub w jakikolwiek inny sposób nie zostaną sprawdzone i otrzymają zero bitcoinów.
Przesłane programy są najpierw sprawdzane automatycznie. Na tym etapie sprawdzane jest jedynie, czy program się kompiluje oraz czy poprawnie działa. Szczegóły automatycznego sprawdzania są opisane na oddzielnej stronie. Po każdym sprawdzeniu w serwisie UBI udostępniany jest raport w postaci pliku tekstowego. Można tam zobaczyć, czy program pomyślnie przeszedł sprawdzenie lub jaki błąd został wykryty. W przypadku błędu program można poprawić i przesłać jeszcze raz, co powoduje nadpisanie poprzedniej wersji. Każde zadanie jest automatycznie sprawdzane trzy razy w terminach podanych w treści, na ogół co tydzień. Programy, które nie przejdą ostatniego sprawdzenia, otrzymują ostatecznie zero bitcoinów i nie ma możliwości poprawienia tego wyniku. Programy, które pomyślnie przejdą ostatnie sprawdzenie automatyczne, prowadzący sprawdza potem ręcznie. W sprawdzaniu tym mogą otrzymać każdą ocenę od zera do podanej w zadaniu maksymalnej liczby bitcoinów. Wyniki sprawdzania ręcznego, czyli ostateczne liczby bitcoinów, są publikowane w arkuszu kalkulacyjnym udostępnionym w serwisie UBI. Na koniec semestru suma bitcoinów z zadań domowych zostaje proporcjonalnie przeliczona na 20 punktów sylabusowych za prace domowe.
Zadania domowe dzielą się na grupowe i indywidualne, co jest zaznaczone w pliku z zadaniami. Zadania grupowe można rozwiązywać wspólnie z innymi osobami, a nadesłane rozwiązania mogą być nawet identyczne. Niemniej każdy musi oddzielnie uploadować swoje rozwiązanie. Zadania indywidualne należy rozwiązywać w pełni samodzielnie. Za nieuzasadnione treścią zadania podobieństwa do rozwiązań innych osób są wyciągane konsekwencje od zmniejszenia liczby punków za dane zadanie do niezaliczenia przedmiotu. Nie jest przy tym istotne, czy podobieństwa rozwiązań są skutkiem bezpośredniego ściągania, czy też korzystania z tych samych źródeł. Karę ponoszą wszystkie zaangażowane osoby, niezależnie od tego, kto od kogo ściągał.
W połowie semestru odbywa się sprawdzian a na ostatnich zajęciach lub w dodatkowym terminie po zakończeniu semestru kolokwium. Rozwiązanie każdego zadania polega na napisaniu programu na komputerze. Programy te należy przesłać podczas zajęć przy pomocy formularza na stronie prowadzącego. Rozwiązania prowadzący ocenia ręcznie przyznając za każde zadanie od zera do maksymalnej liczby bitcoinów podanej w treści. Bitcoiny te są proporcjonalnie przeliczane na 15 i 20 punktów sylabusowych za sprawdzian i kolokwium.
W przypadku przeprowadzenia sprawdzianu lub kolokowium w sali zadania rozdawanę są na kartkach. Kartki te należy podpisać i oddać na końcu zajęć. Za niepodpisanie lub nieoddanie kartki otrzymuje się zero punktów. Można korzystać z dowolnych materiałów papierowych oraz internetowych. Nie wolno natomiast korzystać z pomocy innych osób. W szczególności nie wolno wychodzić z sali, rozmawiać, patrzeć w cudzy ekran, przekazywać sobie żadnych przedmiotów, używać telefonów komórkowych, własnych laptopów, ani żadnych innych urządzeń elektronicznych, korzystać z maila, komunikatorów internetowych, ani serwisów społecznościowych. Za załamanie którejś z tych zasad otrzymuje się zero punktów z całego sprawdzianu lub kolokwium. W przypadku przeprowadzenia sprawdzianu lub kolokwium w formie zdalnej zadania są przekazywane przez internet. Szczegóły zostaną podane na początku zajęć.
Sprawdzian i kolokwium należy rozwiązywać w pełni samodzielnie. Za nieuzasadnione treścią zadania podobieństwa do rozwiązań innych osób wyciągane są konsekwencje od zmniejszenia liczby punków za dane zadanie do niezaliczenia przedmiotu. Nie jest przy tym istotne, czy podobieństwa rozwiązań są skutkiem bezpośredniego ściągania, czy też korzystania z tych samych źródeł. Karę ponoszą wszystkie zaangażowane osoby, niezależnie od tego, kto od kogo ściągał.