2. Przykład realizacji związku jeden do wiele "Mężczyzna - Kobieta" (małżeństwo)
Tworzenie tabel w Access jest w miarę proste. Realizacja związków jeden-do-wiele (lub jeden-do-jednego) jest również w miarę proste. Należy tylko ustalić pewne własności w tabeli podrzędnej, biorącej w związku. Przykład w modelu logicznym:
Dla rozróżnienia tabel, tabela "Kobieta" posiada o jedno pole więcej - Nazwisko panieńskie. W opisie związku widać jak jest przekazywany klucz z tabeli nadrzędnej do tabeli podrzędnej. Czyli kluczem obcym tabeli "Kobieta" jest pole Pesel_FK. Pola Pesel_M i Pesel_FK muszą być tego samego typu! Przy tworzeniu obu tabel, należy postępować w podobny sposób jak jest pokazane na stronie Przykład realizacji tabeli "Mężczyzna". Następnie w pasku narzędzi uruchamiamy opcję Relacje i w oknie relacji wskazujemy tabele, które będą brać udział w związku. Za pomocą myszki przeciągamy format Pesel_M z tabeli Mężczyzna na formant Pesel_FK w tabeli Kobieta. .:
Powinno pojawić się okienko Edytowanie relacji:
Na części frontowej okienka przedstawione są tabele biorące udział w relacji oraz które pola są ze sobą związane. Tabelą nadrzędną jest tabela Mężczyzna, a pola związane - Pesel_M = Pesel_FK. Kolejną czynnością, jest wskazanie "kierunku" relacji poprzez wybranie klawisza Typ sprzężenia...(rys. poniżej):
Dla początkujących programistów Accessa nazwy te mogą być nieco zrozumiałe więc poniżej pokazuję jakiego rodzaju związki przedstawiają poszczególne właściwości. Obok przedstawiam wygląd linii łączącej obydwie tabele w module Relacje.:
1. Zawiera tylko te wiersze, w których sprzężone pola z obu tabel są
równe, czyli Związek jeden-do-jednego:
2. Uwzględnia WSZYSTKIE rekordy z "Mężczyzna" i tylko te rekordy z "Kobieta", dla których sprzężone pola są równe, czyli Związek jeden-do-wiele:
3. Uwzględnia WSZYSTKIE rekordy z "Kobieta" i tylko te rekordy z "Mężczyzna", dla których sprzężone pola są równe, czyli Związek wiele-do-jenego:
Następną istotną własnością relacji jest ustalenie integralności związku i wymagalności pól związanych. Jeżeli związek encji w modelu koncepcyjnym jest "otwarty" to własność Wymagany klucza obcego w tabeli podrzędnej w Access należy ustawić na wartość Nie, a integralność relacji w module Relacje nie jest zaznaczona. Z kolei gdy związek w modelu koncepcyjnym jest "zamknięty" to własność Wymagany klucza obcego ustawiona jest na wartość Tak, a integralność relacji jest zaznaczona. Na następnej stronie przedstawiam przykłady tych dwóch rodzajów związków.