To miejsce jest przeznaczone na specjalne zainteresowanie czyli haftowanie na kanwie.
Haft krzyżykowy to jeden z najpopularniejszych sposobów haftowania, ze względu na swoje dość proste wykonanie, choć jak wszystkie hafty wymaga od nas nieco cierpliwości. Należy do grupy haftów obliczeniowych, czyli stosuje się go na materiałach na których da sie policzyć nitki.
Ścieg krzyżykowy - składa się z 2 nitek przecinających się pod kątem prostym: wykonany poprawnie, powinien mieć zawsze takie samo nachylenie skosu i jednakowe krycie. Istnieją dwie metody ich wykonywania:
robi się od razu całe krzyżyki, kolejno od lewej do prawej i drugi - dwufazowy, gdzie najpierw haftuje się rząd półkrzyżyków w jedną stronę, a później w drugą.
Tradycje haftu gobelinowego oraz innych haftów na kanwie kultywowano w Europie na dworach i w przyklasztornych pracowniach od czasów późnego średniowiecza. Dzięki mrówczej pracy powstawały tam między innymi wspaniałe gobeliny i kunsztowne pokrycia na meble.
Tą w najwyższym stopniu dekoracyjną techniką, polegającą na haftowaniu prostymi ściegami całych płaszczyzn, najczęściej kanwy, osiągano wręcz niewyobrażalne efekty zdobnicze.
Podczas gdy niegdyś posługiwano się narysowanym wcześniej wzorem, obecnie można kupić kanwę z już nadrukowanymi kolorowymi motywami.
Haft gobelinowy stwarza mnóstwo możliwości wymyślania własnych projektów, poczynając od geometrycznych wzorów aż po motywy roślinne i symboliczne. Oprócz tradycyjnych wzorów można wykonywać pełne uroku współczesne motywy.
Z prostych ściegów otrzymuje się skomplikowane obrazy o stonowanej fakturze, a wyszukane ściegi umożliwiają stworzenie wyrafinowanych, efektownych artystycznych haftów.
Hafty gobelinowe wykonuje się tępą igłą do haftu i odpowiednimi nićmi, na tkaninach o policzalnych nitkach, ściegami w jednakowych odstępach. Kanwa może mieć różną grubość. Wyhaftowane ściegi powinny ją pokrywać w całości, a igła musi bez przeszkód prześlizgiwać się między nitkami kanwy.