Na Malcie odnajdziemy najstarsze wolno stojące budowle świata. Mniej więcej pomiędzy 3600 a 2600 r. p.n.e. mieszkańcy wyspy zaczęli wznosić imponujące kamienne świątynie i było to przedsięwzięcie o niespotykanym dotychczas wymiarze.
Pierwsza z nich, znajdująca się w miejscowości Ggantija na Gozo, jest jedną z najstarszych wolno stojących budowli stworzonych przez człowieka. Odkryto ją w 1897 r.ale dopiero w latach 20. XX w. badacze ustalili jej właściwy wiek. Nazwa neolitycznego kompleksu świątyń Ggantija jest związana z miejscową legendą. Z powodu gigantycznych rozmiarów megalitów, z których zbudowano ten kompleks, w dawnych czasach tutejsi mieszkańcy sądzili, że świątynie są dziełem olbrzymów. Ggantija po maltańsku to olbrzym.
Valletta to stolica Malty, miasto zostało zbudowane przez rycerzy zakonu Joannitów po zwycięstwie nad Turkami. Nazwę zawdzięcza Wielkiemu Mistrzowi Janowi de La Vallette, który osobiście nadzorował budowę miasta. Obecnie w Valletti znajdują się miedzy innymi:
Narodowe Muzeum Archeologiczne, które jest znane z największej na Malcie kolekcji starożytnej ceramiki, narzędzi kamiennych, rzeźb i wszelkich przedmiotów związanych z dziejami tej wyspy.
Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych, w którym najstarszą częścią zbiorów jest włoska sztuka średniowieczna. Najcenniejsze są barokowe obrazy, których autorem jest Mattia Preti, oraz rzeźby Antonia Sciortina. W podziemiach znajduje się ciekawa wystawa pamiątek po zakonie joannitów, takich jak portrety dygnitarzy, ceramika i srebra z budynku Sacra Infirmeria.
Narodowe Muzeum Wojenne znajduje się w Forcie Św. Elma a jego najważniejsze eksponaty to m.in.: włoska łódź podwodna, dwie niemieckie torpedy z czasów I wojny światowej, włoskie i niemieckie działa przeciwczołgowe, a także Faith, jedyny ocalały samolot ze skromnej maltańskej floty powietrznej.
Pałac Wielkich Mistrzów przez wieki był siedzibą zakonu Joannitów. Wiele korytarzy udekorowanych jest fryzami przedstawiającymi sceny z historii zakonu. Na ścianach znajdują się portrety wielkich mistrzów. W pałacu zgromadzono jedną z największych kolekcji broni. Obecnie pałac pełni rolę siedziby prezydenta Malty oraz parlamentu.
Katedra Św. Jana wybudowana w latach 1573-1578 jako główna świątynia rycerzy z zakonu Św. Jana. W katedrze znajduje się jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego malarza Caravaggio - Ścięcie Św. Jana oraz wiele innych dzieł. Zwracają uwagę także bogato zdobione płyty nagrobne znajdujące się w niemal całej świątyni. Spoczywają tu synowie najznamienitszych rodzin szlacheckich XVI i XVII wieku. Katedra posiada osiem kaplic, z których każda jest poświecona jednemu z języków zakonu Joannitów. W pobliżu głównego wejścia znajduje się pomnik Wielkiego Mistrza Joannitów Marca Antonia Zondadariego.
Casa Rocca Piccola - jest to XVI - wieczny pałac, w którym znajdują się doskonale utrzymane meble z XVI, XVII oraz XVIII wieku oraz liczne dzieła sztuki.
Teatr Manoela jest jednym z trzech najstarszych teatrów w Europie. Budynek został wzniesiony w 1731 roku przez portugalskiego wielkiego mistrza Manoela de Vilhena. " W czasie II wojny światowej budynek uległ ogromnemu zniszczeniu. Po II wojnie postanowiono jednak teatr reaktywować. Odtworzono pokryty blachą z 22 karatowego złota - sufit, a także rodzajowe sceny zdobiące wnętrza lóż. Uroczyste otwarcie odbyło się w grudniu 1960 roku.
Język maltański
Język maltański należy do grupy języków semickich (rodzina afroazjatycka). Jest on używany m.in. przez ponad 350tyś. osób na Malcie.Maltański obok angielskiego jest jednym z dwóch języków urzędowych Malty. Jest to jedyny język semicki zapisywany alfabetem łacińskim.
Język maltański powstał w wyniku rozwoju dialektów arabskich używanych w czasach panowania Arabów na wyspie IX – XI w. Wiele zapożyczeń czerpał z języków włoskiego i angielskiego.
Najstarszym znanym tekstem zapisanym po maltańsku jest "II Cantilena", wiersz pochodzący z XV wieku, pióra Pietro Caxaro.