Przedstawione tu zabawy ruchowe pochodzą głównie z metodyki harcerskiej i są to różne pląsy, pozostała część jest powszechnie znana, mimo to może być źródłem pomysłów na zorganiozwanie dzieciom czasu.


"Tańcowali zbójnicy" dla dzieci od 5 lat

Dzieci stają w kole i kładą sobie ręce na ramiona, tak jak na rysunku, wśród nich jest osoba prowadząca zabawę. W tym kole idą na przemian uginając lewe i prawe nogi tak by całe koło się chwiało na boki, trzeba być zgranym, wszyscy jednocześnie uginają albo lewa albo prawą nogę. Idąc śpiewają piosenkę:

W murowanej piwnicy tańcowali zbójnicy. Kazalise piknie grać i na nóżki spozirać! Kazalise piknie grać I na nóżki spozirać!

Po piosence koło się zatrzymuje, teraz kładziemy ręce na biodrach osoby przed nami. Znowu idziemy, uginamy równo nogi i śpiewamy piosenkę. Po piosence zatrzymujemy się i kładziemy ręcę na biodrach, nie tej osoby przed nami ale "przed przed" nami, o osobę do przodu. Idziemy i śpiewamy. Znowu zatrzymujemy się i kładziemy ręce na biodrach znowu o osobę do przodu. Na koniec ścisk jest taki, że w tańcu siedzimy sobie na kolanach, wszyscy się śmieją i dobrze bawią ;)


"Kciuki do przodu" dla dzieci od 5 lat

Dzieci ustawiają się w kole twarzami do środka koło. Osoba prowadząca mówi:

Kciuki do przodu!

jednocześnie wyciągając przed siebie ręce z kciukami skierowanymi do góry.
Dzieci odpowiadają:

Są kciuki do przodu!

i powtarzają ruch za prowadzącym. Teraz wszyscy wykonuja ruchy biodrami na boki ze słowami "riki tiki tak! obracają się w prawą stronę i z kciukami przed sobą idą śpiewając piosenkę:

Polną ścieżką przez ogródek idzie sobie krasnoludek. Dokąd idziesz mój malutki? Idę do swej krasnoludki.

Ponownie stajemy twarzami do środka koła. I dzieci powtarzają za prowadzącym: Kciuki do przodu! Są kciuki do przodu! Dodajemy "Łokcie w tył!", "Są łokcie w tył!" "Riki tiki tak! i znowu w prawo z kciukami z przodu, łokciami w tyle i piosenka na ustach. Ten schemat powtarza się aż do końca zabawy. Następne komendy wydawane przez prowadzącego to: Kolana ugiąć, stopy rozstawić, pupa do góry, broda do góry, język na brodę. Na koniec każdy uczestnik jest śmiesznie powyginany i sepleni ;) Można rozbudować zabawę o własne komendy.


"Do przodu lewą rękę daj" dla dzieci od 6 lat

Stoimy w kole twarzami do środka koła. Robimy dokładnie to co jest w piosence. "Do przodu lewą rękę daj, do tyłu lewą rękę daj, do przodu lewą rękę daj i potrząśnij nią (trzęsiemy) bo przy naszym Ugi Boogi (kołyszemy się jak w tańcu) trzeba szybko kręcić się (kręcimy się wokół własnej osi) no i klaskać trzeba też Raz! Dwa! Trzy! (klaszczemy) UUUUUgi! (wszyscy łapią się za ręce i biegną do środka koła) Booogi! Ahoj! (wracają na swoje miejsca) UUUUgi! Booogi! Ahoj! I od nowa zaczynamy tańczyć taniec ten!" Powtarzamy wszystko od początku uwzględniając zmianę w tekście ;) "Do przodu prawa rękę daj, do tyłu prawą rękę daj, do przodu prawą rękę daj i potrząśnij nią bo przy naszym Ugi Boogi trzeba szybko kręcić się no i klaskać trzeba też Raz! Dwa! Trzy! Uuuuugi! Boogi! Ahoj! Uuuuugi! Boogi! Ahoj! I od nowa zaczynamy tańczyć taniec ten.
Dalej są zmiany: Lewa noga, prawa noga, głowa, swoje ciało. "No i na tym zakończymy tańczyć taniec ten!"


"Krowa" dla dzieci od 6 lat

Do zabawy potrzeba dużo miejsca. Jedna osoba - krowa, staje na środku, wyciaga na boki ręce z rozczapierzonymi palcami, to sa wymiona. Dzieci łapią tą osobę za palce i pytają: Krowo, krowo, jakie mleko na sniadanie?! Krowa odpowiada, na kolor biały dzieci uciekają, na wszystkie inne odpowiadają: Bleee! Krowa biega łapiąc dzieci, kto jest złapany staje w rozkroku, można go uratować przechodząc mu pod nogami, jesli wszyscy zostana złapani krowa wygrała. Zabawa trwa do braku sił i ochoty.


"Berek cukierek" dla dzieci od 6 lat

Zabawa w berka z taką różnicą, że Berek staje na środku i mówi: Jestem berek-cukierek koloru (tu podaje jakiś kolor) Zaczyna łapać. Jeśli podał np. zielony to każde dziecko stara się znaleść coś zielonego i tego dotknąć, wtedy nie może być zberkowane. Jeśli nikt nie zostanie zberkowany nadal berkiem jest ta sama osoba. Staje na środku i podaje inny kolor.


"Brusa" dla dzieci od 6 lat

Dzieci stają w kręgu, zakładając sobie ręce na ramiona, kładą swoją prawą nogę przed lewą nogę osoby po prawej stronie. Całe koło mocno kołysze się ne boki, równo, wszyscy w tą samą stronę, śpiewając piosenkę: "Brusa, brusa, żebenera brusa, żebenera brusa ja seri sera, ja gadi, ja gadi, ja gadi. Pif! Paf! ja gadi, ja gadi, ja gadi. Pif! Paf! (Na Pif! Paf! uderzają biodrami osoby po bokach) Teraz krok do przodu i wszystko od początku. I tak do oporu. Trzeba dzieciom przypominać żeby stały na własnych nogach a nie wieszały na kolegach i żeby nie przewracały się specjalnie.


"Murarz" dla dzieci od 5 lat

Wyznacza sie pole gry, spory prostokąt. Dzieli się je linią na dwie równe połowy. Po tej linii porusza się jedno z dzieci - murarz. Na dany przez niego sygnał pozostałe dzieci starają się przebiec na drugą stronę pola tak aby nie zostać złapanym. Kto zostaje złapany staje z boku na linii po której porusza się murarz i jest "cegłą" budującą mur. Teraz pozostałe dzieci mają mniej miejsca na przebieganie. Na sygnał murarza dzieci biegną znowu. Zabawa kończy się kiedy wszystkie dzieci zostaną złapane.


"Pająk i muchy" dla dzieci od 4 lat

Jedna osoba jest pająkiem, pozostałe są muchami. Dzieci swobodnie biegają po całej sali, mogą udawać muchy, bzyczą, machaja skrzydełkami. Na klaśnięcie pająka wszystkie zamierają w bezruchu. Pająk przechadza się i sprawdza czy nikt się nie poruszył. Kto się poruszy lub zaśmieje odpada z gry.


"Dwóm tańczyć się zachciało" dla dzieci od 6 lat

Dzieci stają w kole twarzami do środka koła, dwoje dzieci staje w środku koła i tańczą do piosenki śpiewanej przez reszte. "Dwóm tańczyć się zachciało, zachciało, zachciało, lecz im się nie udało, fali, fali, falo! Kłucili się ze sobą, ze sobą, ze sobą (dzieci ciągną się za ręce) Ja nie chcę tańczyć z tobą! fali, fali, falo! (Puszczają gwałtownie swoje ręce) Poszukam se innego, innego, innego, do tańca zdatniejszego, fali, fali, falo!" (szukają i powstaja nowe pary, do zabawy wchodzi następna dwójka dzieci) Zabawa trwa dopóki wszystkie dzieci zatańczą choć raz.


"Dwa ognie" dla dzieci od 7 lat

Do zabawy potrzebne jest spore boisko. Dzieci dzielą się na dwa zespoły, w każdym zespole wybierają Matkę. Ustawiają się drużynami na boisku tak jak to przedstawia rysunek. Tam gdzie jest jedna kropka staje Matka. Grę zaczyna silny rzut piłki na linię środkową, może też zacząć drużyna w której jest mniej zawodników. Chodzi o to żeby zbić przeciwnika, każde dziecko ma jedno "życie", jeden raz może dostać piłką, piłkę można łapać a na pewno trzeba przed nią uciekać. Zbity zawodnik idzie na pole matki i podaje jej piłkę, jednak sam nie może zbijać. Kiedy wszyscy zawodnicy danej drużyny zostaną zbici na ich miejsce wchodzi Matka. Matka ma trzy "życia". Od teraz zbici zawodnicy też mogą zbijać. Wygrywa ta drużyna która pierwsza zbiję Matkę przeciwnika.


"Jestem muzykantem konszabelantem" dla dzieci od 7 lat

Dzieci stają w kole twarzą do środka koła, osoba prowadząca mówi: Jestem muzykantem konszabelantem! Dzieci odpowiadają: My muzykanci konszabelanci! Prowadzący: Ja umiem grać! Dzieci: i my umiemy grać! Prowadzący: A na czym?! I tu się pojawiają różne opcje do wyboru:

  • Na pianinie.
    Wszyscy udajemy że gramy na pianinie śpiewając: a pianino ino ino, a pianino ino ino a pianino ino ino a pianino bęc!

  • Na ruskim dezodorancie.
    Psyt tarara psyt tarara psyt tarara pst tarara bęc! Udajemy, że psikamy się dezodorantem, na przemian pod jedną i pod druga pachą.

  • Na spłuczce.
    Ciągnę ją i puszczam ją, ciągnę ją i puszczam ją, ciągnę ją i puszczam ją i ciągnę ją i bęc!

  • Na telewizorze.
    Pierwszy program, drugi program /x3 i bęc!

  • Na nerwach rodziców.
    Tata krzyczy, mama krzyczy /x3 i bęc!

  • Na skrzypcach.

Ogólnie możliwości jest bardzo wiele, wszystko zalezy od inwencji prowadzącego. Trzeba pamiętać, że jeśli np. za pierwszym razem zaśpiewamy o nerwach rodziców to za drugim śpiewamy o pianinie i nerwach rodziców a za trzecim o spłuczce, pianinie i nerwach rodziców itd.


"Ziemia, niebo, wiatr" dla dzieci od 4 lat

Dzieci biegają swobodnie po sali, salę trzeba wcześniej przygotować tak aby dzieci nie zrobiły sobie krzywdy. Na hasło Ziemia! wszystkie kłada się na ziemi, na hasło powietrze wchodzą na krzesła itp. tak aby nie dotykać podłogi, na hasło wiatr zastygają w zastanej pozycji. Kto będzie ostatni lub przy haśle wiatr się poruszy odpada z gry.